Середа, 22 січня 2025

Сертифікація лісів

Місцезнаходження підприємства:

 

 

 

На сьогоднішній день на підприємствах Державного агентства лісових ресурсів України запроваджена система електронного обліку деревини.

Перші розмови, щодо застосування електроніки на лісосіках розпочалися ще в 2000 році на Рівненщині, потім була ініціатива Волинських лісівників за підтримки польських колег. Так, у 2009 році Урядом України підтримана і схвалена концепція єдиної державної системи електронного обліку деревини. Але й після її схвалення, підприємства Держлісагентства на протязі довгого часу працювали по застарілим методикам обліку, а вся робота щодо переходу на новітні технології скоріше мала теоретичний ніж прикладний характер.

Численні наради та семінари, публікації в пресі, тривалі розповіді про це майже в усіх засобах мас-медіа, а головне рішучість з якою керівництво Державного агентства лісових ресурсів підійшло до виконання затвердженого Кабінетом Міністрів плану-заходів щодо реалізації концепції єдиної державної системи електронного обліку деревини, створили стійкі передумови для переходу від теоретичного моделювання написання паперів до практичних дій по запровадженню електронного обліку на виробництві.

Робота щодо переходу на електронний облік лісопродукції, була розпочата зі стадії заготівлі. Згідно доручень Держлісагентства було підібрано 16 пілотних лісогосподарських підприємств, в яких закипіла робота. Мета цієї роботи - спростити і автоматизувати облік за допомогою сучасних комп'ютерних технологій, відкинути виконання дублюючих операцій та виключити помилки, які виникають внаслідок людського фактору під час переписування даних з одного аркуша паперу в інший, а також при ручному їх внесенню в комп’ютер.

 1

Малюнок 1. Центральний рівень системи електронного обліку деревини.

Електронний облік заготовленої деревини відбувається наступним чином: Майстер лісу виїжджає на лісосіку та за допомогою кишенькового персонального комп’ютеру (КПК) здійснює приймання продукції від лісозаготівельних бригад. Його робота полягає у внесені всієї характеристики заготовленої деревини до КПК з прив’язкою її до місця заготівлі та бирки, якою промаркована відповідна продукція.

Далі за допомогою обміну даних вся введена інформація через GSM зв'язок потрапляє з КПК до центрального рівня Системи для подальшої обробки, аналізу та звісно контролю.

2 3 4

Малюнок 2. Програмне забезпечення кишенькових персональних комп’ютерів (КПК) .

Програмне забезпечення КПК являє собою нескладну систему в освоєнні користувачами під час здійснення облікових робіт в польових умовах. Зручний та інтуїтивно зрозумілий інтерфейс в поєднанні з потужною системою допоміжних малюнків і спливаючих підказок дозволяє виробничникам працювати з програмою без попередньої підготовки.

Розробником даної програми є австрійська компанія «Latschbacher», офіційним представником якої в Україні виступає ТОВ «Латчбахер Україна». Компанія здійснює постачання технічних засобів в 27 країн світу, а власне програмне забезпечення електронного обліку деревини під маркою «WinforstPrо» працює в усьому німецькомовному регіоні (Німеччина, Австрія, Швейцарія).

Програмне забезпечення системи електронного обліку деревини дозволяє зберігати й обробляти всю довідкову інформацію, необхідну для контролю введення первинних документів.

Довідкові дані та первинні документи заповнюються користувачами на робочих місцях. В цілях безпеки збереження і достовірності даних, на мобільних робочих місцях дозволено формувати тільки «Специфікації приймання-відпуску лісопродукції».

Електронні специфікації приймання-відпуску лісопродукції є відправними документами для подальшої обробки в автоматизованій системі управлінського обліку лісгоспу. На їх основі в конторі лісгоспу формуються наряд акти по лісозаготівлі, видаткові накладні, відомості руху лісопродукції, книги обліку лісопродукції, журнали реалізації продукції.

Як видно з наведеного опису процес електронного обліку деревини цілковито ґрунтується на електронному документообізі. Його основу складає програмне забезпечення, яке дозволяє контролювати етапи руху деревини, де вся облікова інформація передається в електронному вигляді. Важливим результатом роботи системи є значне скорочення паперового документообігу та різних видів звітності між виробничими підрозділами підприємства, а також зменшення тіньового обігу незаконно добутої деревини.

5

Малюнок 3. Перевірка легальності заготівлі деревини по нумерації бирки.

Отже, створена система електронного обліку деревини дає можливість переглянути повністю ланцюг руху заготовленої деревини від місця її заготівлі до кінцевого споживача. Таким чином за допомогою реєстру походження деревини по нумерації бирки, якою маркується деревина, можна встановити легальність її заготівлі, а саме: місце та час заготівлі, назву бригади, що здійснювала заготівлю, повну характеристику маркованої продукції.